Ultrazvukové vyšetření (sono)

Ultrazvukové, neboli sonografické vyšetření, patří mezi základní vyšetření urologického pacienta. Přístroj pracuje na principu vysílání a přijímání zvukových vln. Sonda přiložená na povrch těla takto snímá odražené paprsky, ty jsou počítačem zpracovány a upraveny na obraz z monitoru. V urologii nám pomáhá nejčastěji při zjišťování tvaru, velikosti a struktury ledvin, močového měchýře, prostaty a varlat, a tak umožňuje diagnostikovat například kameny či nádory močových cest. Vyšetření je rychlé, nebolestivé, snadno zopakovatelné a pro pacienta nenáročné.

Speciálním typem je vyšetření prostaty konečníkem doplněné o odběr vzorků z prostaty - tzv. "TRUS", neboli transrektální ultrasonografie prostaty. Vyšetření provádíme též na našem pracovišti a umožní s minimální zátěží pacienta odhalit i časná stádia rakoviny prostaty a zahájit tak účinnou léčbu tohoto onemocnění.

Příprava na vyšetření: k vyšetření močového měchýře je nutný dostatečný a včasný přísun tekutin tak, aby v době vyšetření byl měchýř naplněn a byla možnost prohlédnutí jeho obsahu. Před provedením TRUS je nutné vyprázdnění střev a antibiotická příprava (bližší detaily sdělí Váš ošetřující urolog při objednání vyšetření).