Izotopová vyšetření na nukleární medicíně (scinti ledvin, scinti kostí, aplikace Metastronu)

Scintigrafie ledvin

Jedná se o vyšetření ledvin a horního úseku vývodných močových cest pomocí malého množství radioaktivní látky.

Rozlišujeme dva druhy scintigrafie ledvin:

• fázová
  • statická

Fázová scinti ledvin

Příprava

Možno normálně jíst a pít. Abyste byli dobře zavodnění, dostanete při příchodu na oddělení kelímek šťávy. Máte-li cukrovku, upozorněte sestru a šťávu nepijte. Ženy, u nichž nelze vyloučit těhotenství, nebo jsou těhotné, musí nahlásit tuto skutečnost sestře.

Průběh vyšetření:

Těsně před vyšetřením se musíte vymočit. Po příchodu na vyšetřovnu si odložíte oděv z horní poloviny těla. Vyšetření se provádí vleže nebo vsedě. Dostanete injekci do žíly a bude provedeno snímání během asi 30 minut. Po tuto dobu je nutné zamezit pohybu zad. Někdy bývá vyšetření doplnení aplikací Furosemidu do žíly k urychlení vylučování.

Statická scinti ledvin:

Příprava

Možno normálně jíst a pít. Ženy, u nichž nelze vyloučit těhotenství, nebo jsou těhotné, musí nahlásit tuto skutečnost sestře.

Průběh vyšetření

Sestra Vám ambulantně aplikuje kontrastní látku a za 1,5 až 2 hodiny, až se látka v ledvinách nahromadí. Po příchodu na vyšetřovnu si odložíte oděv z horní poloviny těla a posadíte se zády k přístroji. Záznam trvá zhruba 10 minut.

Scintigrafie kostí

Jedná se o vyšetření kostí celého těla pomocí radioaktivní látky. V urologii ji využíváme k vyloučení resp. zobrazení vzdálených kostních metastáz nádorových onemocnění.

Příprava k vyšetření:

Není nutná

Průběh vyšetření

Při příchodu na oddělení dostanete k polknutí kapsli Chlorigenu (k ochraně štítné žlázy ) a poté je Vám aplikována radioaktivní látka do žíly. Poté je nutné vyčkat asi 2-3 hodiny k zabudování látky do skeletu. Poté se provede obrazový záznam po dobu asi 15-20 minut.

Metastron

Metastron je speciálně vyvinutá injekce radioaktivní látky, která se aplikuje u pacientů s bolestmi kostí nádorového původu. Metastron je látka, která je svojí strukturou podobná vápníku a usazuje se proto všude tam, kde kosti přijímají nový vápník. V těchto místech přetrvává mnoho týdnů a snižuje malým lokálním zářením bolesti těchto ložisek.

Příprava na vyšetření:

14 dní před aplikací Metastronu je nutné vysazení podávání vápníku.

Průběh terapie

Po příchodu na oddělení nukleární medicíny dostanete injekci Metastronu do žíly a můžete odejít. Nejprve nepocítíte žádný efekt. Dokonce prvních 14 dní může dojít k přechodnému zvýšení bolesti, poté začnete pociťovat snižování intenzity bolestí. Během prvního týdne bude radioaktivní látka přítomna ve Vaší krvi, moči a stolici. Proto je nutné udržovat základní hygienická opatření. Navíc každý pacient dostane po aplikaci Metastronu přesné písemné pokyny. Injekce Metastronu Vás nijak neomezuje v pobytu mezi lidmi.