Transuretrální resekce nádrou močového měchýře (TUR T)

TUR-T je operační postup při diagnostice a léčbě nádorů močového měchýře. Nezbytné je užití celkové nebo svodné anestesie. To znamená, že během výkonu budete spát, či budete při vědomí, ale nebudete cítit žádnou bolest. K ověření diagnózy nádoru močového měchýře se užívá uretrocystoskopie (endoskopická vizualizace močové trubice a močového měchýře). Je-li diagnóza ověřena, následuje resekce (odstranění) tkáně nádoru.
 
Resekce bude provedena speciálním přístrojem, který je zaveden přes močovou trubici do močového měchýře. Odřezané částky nádoru jsou odsáty speciální odsávačkou skrze lumen resektoskopu z močového měchýře a odeslány na histologické vyšetření. Zároveň jsou odebrány vzorky ze spodiny a okolí odstraněného nádoru, které jsou rovněž odeslány na histologické vyšetření. Po výkonu nebudete mít žádnou jizvu na povrchu těla.
 
Výkon trvá do 60 minut, ale přesná doba závisí na velikosti nádoru měchýře. Po operaci Vám bude zaveden močový katétr, který je ponechán zhruba 2-3 dny resp. po dobu než dojde k "vyčištění" moči od příměsi krve. Po dosažení vymizení krve z moči Vám bude cévka vytažena a budete močit sám(a).
 
V počátečním období se mohou vyskytnout pocity náhlého nucení na močení, častější močení. Neudržení moči se prakticky nevyskytuje. Tyto potíže se obvykle během několika dnů až týdnů spontánně upraví.
 

Schéma resekce tumoru