Odstranění ledviny otevřenou operací v poloze na boku (translumbální nefrektomie)

Bylo u Vás zjištěno onemocnění ledviny, které si vyžaduje odstranění celé ledviny. Máte-li druhou ledvinu zdravou, nic se tím ve Vašem životě zásadně nezmění. S jednou ledvinou se dá žít plnohodnotný život, jedna ledvina zastane veškerou funkci. Dokonce existuje řada lidí, kteří se s jednou ledvinou již narodí. Po zhodnocení Vašeho onemocnění ledviny, Vaší rentgenové dokumentace, Vašich dalších nemocí a Vaší tělesné konstituce se zdá, že bude moci být provedeno odstranění ledviny otevřenou operací v poloze na boku.
 
Výkon je prováděn v poloze na boku v celkové anestézii (volbu anestézie určuje anesteziolog). Pro zjednání přístupu k nemocné ledvině je nutné otevřít prostor za dutinou břišní šikmým řezem v podžebří na boku a proniknout dále do prostoru za ní – do prostoru, kde se nachází ledvina. Poté jsou nalezeny a přerušeny ledvinné cévy. Následuje uvolnění ledviny a je uvolněn močovod, který je zpravidla také odstraněn společně s ledvinou a dle charakteru onemocnění i s tukovým pouzdrem.
 
Po operaci bývá z rány vyveden drén a z močového měchýře dočasně cévka, které odstraňujeme za několik málo dní po operaci.
 

Schéma operace