FOTOSELEKTIVNÍ VAPORIZACE PROSTATY (PVP)

PVP (fotoselektivní vaporizace prostaty) je ověřená miniinvazivní metoda řešení benigní hyperplázie prostaty využívající KTP (kalium-titanyl-fosfát) laser.
 
Oproti klasickým metodám operace prostaty pomocí tzv. TURP (transuretrální resekce prostaty) či pomocí otevřené prostatektomie je tato metodika v mnoha ohledech šetrnější. Během výkonu nedochází prakticky ke krevním ztrátám a k ředění krve proplachovou tekutinou. Pooperačně lze mnohem dříve vyjmout močovou cévku a rychleji se vrátit do normálního života. Nevýhodou je vyšší finanční náročnost metody PVP oproti "klasickým" operacím, resp. náklady na pořízení laserového vlákna, které se pohybují kolem 23.000,- Kč. I přes uvedené výhody může dojít ke komplikacím, se kterými by měl být pacient srozuměn.
 

Postup při výkonu

Nezbytné je užití celkové nebo svodné anestézie. To znamená, že během výkonu bude pacient spát, či bude při vědomí, ale nebude cítit žádnou bolest. K ověření diagnózy obstrukce prostatou se užívá cystoskopie - endoskopický výkon (endoskopické zobrazení močové trubice a močového měchýře). Je-li diagnóza ověřena, následuje vlastní valorizace (odpaření) prostaty.
 
Výkon trvá cca 60 minut, přesná doba závisí na velikosti prostaty. Během výkonu chirurg aplikuje laserovou energii, která vede k přímému odpaření tkáně prostaty. Zhruba 70% pacientů po výkonu vyžaduje zavedení permanentní močové cévky. Ostatní odjíždějí z operačního sálu bez katétru. V případě zavedení močového katétru se tento ponechává 24 hodin.
 

Možné komplikace

  • Obecně je to krvácení, které se vyskytuje v průběhu vlastní operace. Díky laserové technice je riziko krvácení minimální a pokud se již takto stane, je obvykle dobře zvládnuto koagulací krvácejících cév.
  • Vzácně může dojít v bezprostředním pooperačním období ke krvácení z hojícího se lůžka po odstranění tkáně prostaty.
  • Po výkonu se může objevit infekce močových cest. Tento stav se řeší podáváním antibiotik (viz Předoperační příprava) dle závažnosti stavu ambulantně formou tablet, či u těžších stavů za hospitalizace ve formě injekcí.