Únik moče, neboli inkontinence

Samovolný únik moče je jedním z častějších zdravotních problémů převážně žen středního a vyššího věku. To se stává časem hygienickým a sociálním problémem pacientů a jejich okolí. Vyšetření úniku moče se provádí na urologických pracovištích nebo na urogynekologických centrech.

Je vícero způsobů dělení typů inkontinence, jedním z nich je na :
  • stresovou inkontinenci: samovolný odchod moče je při zvýšení nitrobřišního tlaku (proto "stresu") a nedostatečné funkci svěrače.
  • urgentní: stav, kdy pocit intenzivního nucení na močení vede k nekontrolovatelnému odchodu moče
  • z "přetékání" moč. měchýře - převážně se týká starších mužů s velkou prostatou, kdy se měchýř nedokonale vyprazdňuje nebo dokonce pacient nemůže vůbec močit a moč uniká "přetékáním" při vysokém tlaku plného močového měchýře.

Diagnostika

Kromě běžného urologického fyzikálního vyšetření pacienta doplňujeme rozbor moče, ultrazvukové vyšetření močových cest a urodynamické vyšetření. Další postupy jsou eventuelně doplněny dle výsledků předchozích.

Léčba

se řídí výsledky vyšetření a typem úniku moče. Inkontinenci je pak možno ovlivnit od medikamentózní léčby, přes provádění speciálních cvičení svalů pánevního dna až po řešení operační.

Cvičení

Po zaučení jednoduchou a doma snadnou proveditelnou metodou může být cvičení svalů pánevního dna. Tato metoda, často neprávem opomíjená, bývá cílem dotazů našich pacientek. Proto níže uvedené řádky se týkají popisu několika cviků.

• Příprava ke cvičení:
    • před začátkem vyprázdněte moč. měchýř
    • lehněte si pohodlně na záda na podlahu, zavřete oči a uvolněte se. K tomu Vám může pomoci Vaše oblíbená hudba.
    • zhluboka se nadechněte. Ruce leží na břiše a mohou doprovázet dýchací cviky. Během výdechu pánev jde vstříc a s nádechem se opět vzdaluje. Rukama můžete zdokonalovat napětí v oblasti pánevního dna.
    • natáhněte nohy a uvolněte svalstvo pánevního dna.

• Cviky v lehu na boku:

Lehněte si na bok, nohy jsou lehce pokrčené. Hlava je položená na spodní paži. Horní paži opřete před hrudníkem - Pánev je lehce sklopena. S výdechem tlačte paty pevně k sobě, špičky a kolena od sebe. Pánev je podsazená-stažená, svaly pánevního dna stažené, hruď vypnutá, záda rovná a šíje prodloužená. S nádechem uvolněte svaly a vracíte se do výchozí polohy.

• Cviky v lehu na břiše:

Leh na břichu, opřete se o předloktí a špičky nohou. S výdechem se nadzvedněte. Váha těla spočívá na předloktí a špičkách nohou - svalstvo pánevního dna je zpevněné. Pokuste se v této poloze chvíli vydržet.

• Cvičení na všech čtyřech:
    • Klekněte si. Paže a nohy tvoří s tělem pravý úhel. Hlava je prodloužením těla, dívejte se na podlahu. Uvolněte pánev střídavým vyhrbováním a srovnáváním (tzv. kočičí hřbet). Potom pohybujte pánvi do stran.
    • Ze stejné výchozí pozice provádíte i následující cvik. S výdechem odlepujte kolena od podložky, svalstvo pánevního dna je pořád stažené. Neprohýbejte se v bedrech.
    • Zůstaňte na kolenou, opřete se o předloktí. S výdechem tlačte lokty směrem ke kolenům a kolena směrem k loktům - stáhněte svalstvo pánevního dna, záda rovná, neprohýbejte se v bedrech.

• Cvičení v sedě:
    • Posaďte se na okraj židle, chodidla jsou na zemi, vzdálená asi na šíři kyčlí, špičky vytočeny směrem ven. Uvolněte napětí pánve střídavým podsazováním a klopením pánve.
    • Přeneste váhu na nohy tak, že se výdechem pomocí rukou vzepřete. Stáhněte pánev, nadechněte se a s výdechem se vraťte zpět na židli. Tento cvik můžete provádět také v jezdecké pozici na stočené přikrývce. Krátce vydechněte - stáhněte krátce a pevně svalstvo pánevního dna - přitom se můžete na chvíli pustit židle.

• Cvičení v kleku:

Klekněte si, kolena od sebe na šíři kyčlí. Váha těla spočívá na obou kolenou. Podsaďte pánev, srovnejte záda, protáhněte šíji, ruce v týl. S výdechem zpevněte celou oblast pánve a zakloňte se dozadu. Vydržte pár sekund v této poloze a potom se vraťte do výchozí polohy. Cvik několikrát opakujte.

• Cvičení ve stoji:

Mírný stoj rozkročný, asi na šířku kyčlí, špičky lehce směřují ven. Mírně pokrčte kolena, podsaďte pánev, srovnejte záda, vypněte hruď a protáhněte šíji. S každým výdechem se zpevněte v této poloze - zpevněte břišní svaly, pánevní dno je pevně staženo. Nyní pochodujte na místě. Posilujte svalstvo pánevního dna tím, že ho vědomě budete stahovat.

• Tipy pro každý den:

Posilujte svalstvo pánevního dna cílevědomě a to i při takových všedních činnostech jako je čištění zubů, mytí nádobí, atd. Dbejte na správné a uvolněné držení těla při nošení a zvedání břemen.